Perspektywy rynków wschodzących w 2012 roku




Jakie perspektywy inwestycyjne ma Polska w nadchodzącym roku? Wszędzie słyszymy o rozlewającym się problemie zadłużonych gospodarek europejskich, że rynki światowe kierują się w kierunku recesji oraz stagnacji. Nie brzmi to najlepiej, dlatego postanowiłem pochylić się nad rynkami wschodzącymi i zastanowić się jakie są dla nich perspektywy w nadchodzącym okresie.



We wrześniu został opublikowany raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego ( MFW ). Zostały w nim poprzycinane prognozy wzrostu PKB w związku z rozprzestrzeniającym się kryzysem, ale nadal rynki wschodzące wydają się mieć jasną przyszłość w kategoriach potencjału wzrostu. Zobaczmy jak w tym zestawieniu plasuje się Polska:


Na 19 uczestników rankingu nasza pozycja w prognozach na 2012 delikatnie mówiąc - nie rzuca na kolana:
  • W kategorii procentowego wzrostu PKB zajmujemy 15 miejsce
  • W kategorii dynamiki wzrostu nasza gospodarka jest 3 najbardziej wyhamowującą w całym zestawieniu!

Poza wieloma analizami MFW przeprowadził ankietę wśród zarządzających największymi funduszami na świecie, które mają w zarządzaniu aktywa przekraczające 16 bilionów $ wypytując ich o różne aspekty decyzji inwestycyjnych. Wyraźnie wyłania się tendencja, w której na pierwszy plan wyrasta awersja do ryzyka. Po serii wstrząsów na rynku finansowym pomimo dużo lepszych prognoz wzrostu w gospodarkach rozwijających się, zbytnie zaangażowanie na rynkach wschodzących jest postrzegane jako ryzykowne z powodu niższej płynności i dużej podatności na nagły exodus kapitałów zagranicznych. Jest to negatywna tendencja, która dotyka wszystkich rynków rozwijających się.

Patrząc pod kątem wyboru konkretnych krajów jako miejsca do inwestycji ciekawe wydaje się jedno z pytań pojawiających się w ankiecie: Jakie są najważniejsze czynniki przy wyborze kraju?

Poniżej wyniki ankiety:

Patrząc przez pryzmat pierwszych dwóch punktów na liście, spójrzmy na aktualną sytuację w Polsce:

  1. Wzrost gospodarczy - wg prognoz wyniesie w 2012 roku 3%. Jednak jest to ponad 20% spadek względem 2011 roku ( 3 największy wśród krajów wschodzących ). Zatem znaczny spadek i kolejne lata bez reform stymulujących gospodarkę mogą nie wyglądać lepiej.
  2. Dług publiczny - W chwili obecnej Polska ma dług zbliżający się do 55% PKB oraz rating inwestycyjny A-. Jednak nie mamy go na stałe, agencje ratingowe uważnie patrzą nam na ręce. Przed wyborami budżet był planowany przy założeniu 4% wzrostu PKB, co jak widać jest już mrzonką. Jeżeli nie będzie odważnych reform i realnego programu zmniejszania długu publicznego to możemy się pożegnać z literką A- a to nie przyciągnie do nas kapitału z zagranicy, wręcz przeciwnie.


W najnowszych zapowiedziach naszego ministra finansów Jacka Rostowskiego są zapowiadane aż 3 warianty budżetów zakładające 3,2%, 2,5% oraz nawet wariant zakładający spadek PKB. Czy pójdziemy za przykładem naszych kolegów z UE i zaciśniemy pasa i wprowadzimy odważne reformy i spróbujemy pchnąć nasz kraj na ścieżkę wzrostu? To się okaże, oby nie było tak jak zwykle...

Na osłodę.. dzisiaj Włochy przegłosowały przyjęcie planu oszczędnościowego, Silvio Berlusconi podał się do dymisji. Rynki lubią takie informacje i ostatnio reagują na nie hurra-optymistycznie, więc może GPW wykrzesa z siebie jeszcze trochę siły na rajd św Mikołaja...

Nadal zalecam daleko idącą ostrożność, jednak mimo wszystko w następnym wpisie postaram się przyjrzeć aktualnej sytuacji na parkiecie

Wszelkie informacje zawarte na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie są rekomendacjami w myśl ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi oraz w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).


Odpowiedzi

0 Odpowiedzi do "Perspektywy rynków wschodzących w 2012 roku"

Prześlij komentarz

 

Categories

Recent Comments

Popular Posts

Return to top of page Copyright © 2010 | Platinum Theme Converted into Blogger Template by HackTutors